Comb Honey

Discussion in 'Products of the Hive' started by Iddee, May 28, 2010.

  1. Iddee

    Iddee New Member

    Messages:
    8,996
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    If you make liquid, you will get twice, or more, honey. Liquid is easy, comb is much more difficult.

    Go liquid, hands down.
     
  2. Monie

    Monie New Member

    Messages:
    155
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Consider your state laws, as well. Here, in Indiana, one must use an FDA approved Honey House to extract honey. This isn't required for honeycomb. Thus, the reason I sell comb honey. To sell wax, I crush and strain and keep the extracted honey for personal use, or gifts for family.
     

  3. Bitty Bee

    Bitty Bee New Member

    Messages:
    347
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Every pound of wax you take from the bees costs you 8 pounds of honey. So, if you do comb honey and your bees have to keep drawing out new wax you will gain less honey in the long run.
    Plus if you combine your wax and honey sales you make an extra dollar per pound, according to your prices.