Price of honey

Discussion in 'Products of the Hive' started by Iddee, Apr 20, 2009.

  1. Iddee

    Iddee New Member

    Messages:
    8,996
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    What is honey selling for in your area.
    liquid, chunk, and/or comb.
    It'll be nice to compare different areas.
     
  2. beehandler

    beehandler New Member

    Messages:
    84
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    on the coast , it's between $8.50-$10.00 a pint for comb honey
     

  3. An-Nahl

    An-Nahl New Member

    Messages:
    128
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Raw "Organic" $10 a pint.
     
  4. riverrat

    riverrat New Member

    Messages:
    2,683
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    $5.50 A LB for extracted
     
  5. tecumseh

    tecumseh New Member

    Messages:
    6,487
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    This year I will sell unprocessed (raw) honey at about $4/# (plus the price of the container).

    After this last little trip up to the Ft Worth area I may have to reconsider how I market my product since I noticed 1# jars at $18 and 2.25 # bottles at $22... and that ain't NO typo.
     
  6. sqkcrk

    sqkcrk New Member

    Messages:
    840
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Wholesale or retail? I don't pay much attention to the retail price of honey.
     
  7. SamgeeGamwise

    SamgeeGamwise New Member

    Messages:
    13
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Has anyone found that they are getting more for their honey online? I think its easier to create a "brand" online and it seems to me that consumers are more willing to pay a premium for a product they perceive to be superior. It seems to me that you are able to achieve this type of branding online much more easily than you would at say a flee market or arts show or roadside stand that a lot of us employ.
     
  8. sqkcrk

    sqkcrk New Member

    Messages:
    840
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    5 gallon totes $180.00.
    5 lb jars $16.00
    2 lb jars $6.75
    1 lb jars $3.75
    1 lb No Drip $3.75
    12 oz. Honey Bears $2.75
    8 oz. jars $2.00
    1 lb creamed honey $5.00
    Mini Frame Combs $5.50
     
  9. Monie

    Monie New Member

    Messages:
    155
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    About $8-$10 for 1lb comb. A little less for extracted. $18 for a pint of pollen.

    I'm selling comb at $8/lb.

    I agree, Sam, internet sales do a little better. It helps to include niche forums, that allow selling, in your marketing strategy.
     
  10. Bens-Bees

    Bens-Bees New Member

    Messages:
    978
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    I sell my liquid honey for:

    quarter-pint - $3
    half-pint - $5
    pint - $7
    quart - $10

    I see honey selling for a lot less around town... but I don't intend to work for peanuts.