selling wax

Discussion in 'Products of the Hive' started by gmo1293801, Sep 15, 2009.

  1. gmo1293801

    gmo1293801 New Member

    Messages:
    3
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Where do you sell wax to get the best return?
     
  2. BjornBee

    BjornBee New Member

    Messages:
    1,696
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    I sell the 1 oz. beeswax bars at a couple markets that keep a basket near the counter. I sell to them at 50 cents per bar and they sell them for a dollar. So I get 8 dollars per pound for my wax, have something other than honey for my markets to sell, and they are happy with the markup.

    If I sell them at a weekend market, I sell them myself for a dollar a bar, making 16 dollars per pound of wax.

    Certainly selling wax as end-use products (bars, candles, figurines, etc.) makes the most money if you have the outlets, time, or ability to sell yourself.

    Selling it in bulk to most places nets only 2-4 dollars per pound.
     

  3. alleyyooper

    alleyyooper New Member

    Messages:
    1,011
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    You can sell it for $4.00 a pound plus shipping cost on E bay easy. We get that for even recycled drawn comb that is dark. Of course we let people know it is not cosmitic grade stuff.

    :mrgreen: Al
     
  4. BjornBee

    BjornBee New Member

    Messages:
    1,696
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Neither is any of the other stuff..... :rolling:

    Just change the label....it can be if you really wanted it to be.... :thumbsup:

    Ok, Ok...just joking.

    It's like the honey guy that waits for the customer on the phone to say what kind of honey he wants before he slaps the label on.....

    :hi:
     
  5. fatbeeman

    fatbeeman New Member

    Messages:
    122
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    what I would do is find someone to make foundation out of it.if it has no chem's its worth lot more then 4.00 lb. I have sold mine for as much as 10.00 lb. but like to run most into new foundation on my own wax mill.
    Don
     
  6. Monie

    Monie New Member

    Messages:
    155
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Because I run comb honey, I sell the wax at $12 a pound.
     
  7. Fuzzystuff

    Fuzzystuff New Member

    Messages:
    201
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    so? if you are running at KTBH with virgin wax everytime what would that sell for?
     
  8. Monie

    Monie New Member

    Messages:
    155
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    $12/lb is well worth your effort, since you'll likely have to crush and strain the honey to get the wax. You can also add the "$1 per 1 oz bar." Making most folks see that a 1lb bar is a deal. The folks I sell to use it for different applications, and most want the pounders.
     
  9. riverrat

    riverrat New Member

    Messages:
    2,683
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    i sell my wax in one ounce bars for 2.00 each with no problem. most of it goes to people who sew or make there own bullets. with a couple of people using it to cst jewelry. The one thing I got going for me is I have no other keepers around this area that sells there wax
     
  10. BeeHunter

    BeeHunter New Member

    Messages:
    222
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    I see it sold on Craisgslist just an FYI