What is the best size container for comb honey

Discussion in 'General Beekeeping' started by SlickMick, Oct 27, 2009.

  1. SlickMick

    SlickMick New Member

    Messages:
    114
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    I am hoping to harvest some comb honey in the near future and I am wondering what is the best size to cut it and how much should I charge for it

    Any suggestions

    Mick
     
  2. Iddee

    Iddee New Member

    Messages:
    8,996
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    What size?? Approx. 4 inches square "100mm X 100mm".

    What price... All you can get. It varies with location, market, and variety of honey.
     

  3. Omie

    Omie New Member

    Messages:
    2,845
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    In central NY here, at least two different beekeepers are charging about $8-9 for a 3" x 3" piece of comb in a neat tidy box.
    Needless to say, at that price they are not flying off the shelves. :shock:
    It seems that's about twice the price of what I remember a couple of years ago.
     
  4. brooksbeefarm

    brooksbeefarm New Member

    Messages:
    3,276
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    I didn't sell all my comb honey at the farmers market this summer but it's flying out of the deep freeze now, i have a $60.00 order to take to the bee meeting tonight. My 16 oz. 4x4 in a clear clamshell box goes for $6.00 and the 8 oz. approx. 2 1/2 in. square goes for $3.00. Some days at the farmers market i would sell all i brought and other days i wouldn't sell but one or two packs,you can't out guess them. I still have people ask, what is that :confused: I thought maybe i was to cheap when i read on the forums what others were getting, but then i thought that's $6.00 a pound. :thumbsup: Jack
     
  5. Omie

    Omie New Member

    Messages:
    2,845
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    It never ceases to amaze me what people don't know.
    I am used to people asking "What is that?" about my banjo when we play music in public, but the other day they asked my husband that about his fiddle. :shock: :confused: :confused: There are really people in America who don't recognize a violin. Would they know what a piano was if it fell on them? :(
     
  6. Charles

    Charles New Member

    Messages:
    1,470
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Have you ever seen Jay Leno's "Jay Walking"? It makes you laugh and feel sad at the same time :cry: One time I saw a collage student majoring in history planning a career in teaching. She couldn't identify a picture of George Washington :eek: Her best guess was the Queen of England :queen:
     
  7. Bitty Bee

    Bitty Bee New Member

    Messages:
    347
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0

    :shock: Goodness!! that's awful!! You know one time my friend had a college student ask her how many eggs a chicken could lay in one day! As if they had an on and off switch! :lol:
     
  8. SlickMick

    SlickMick New Member

    Messages:
    114
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Thanks for that info guys.

    What about honey with some comb in it? What would you charge for say 1 kg of that?

    Mick
     
  9. G3farms

    G3farms New Member

    Messages:
    5,162
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    A quart jar of honey with a chunk of comb is going for $14 to $16 around here.

    G3
     
  10. Iddee

    Iddee New Member

    Messages:
    8,996
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Pure liquid or with a chunk of comb in the jar, the price is the same here.
     
  11. SlickMick

    SlickMick New Member

    Messages:
    114
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    That's cool guys, thanks
     
  12. brooksbeefarm

    brooksbeefarm New Member

    Messages:
    3,276
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Here in SW Mo. We know the differents between a violin and a fiddle by the way they transport them, they carry a violin in a case and a fiddle in a burlap feed bag. :mrgreen: Jack
     
  13. SlickMick

    SlickMick New Member

    Messages:
    114
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    :thumbsup:

    good one Jack

    Mick
     
  14. Omie

    Omie New Member

    Messages:
    2,845
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
  15. brooksbeefarm

    brooksbeefarm New Member

    Messages:
    3,276
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    I have been selling 4x4 (16 oz.) for $6.00 in the clear clamshell box and 8 oz. for $3.00 at the farmers market. Had some people say i was to cheap :confused: . I told them they could pay more if that would make them feel better. :mrgreen: Jack